Pilates Zayıflatır mı?

Pilates zayıflatır mı sorusu son yıllarda Pilates’e merak salan kadınların özellikle merak ettikleri konulardan biridir. Pilates, direkt olarak kilo vermeye yönelik bir egzersiz olmasa da dolaylı yoldan kilo vermeye ve incelmeye katkısı vardır. Pilates sıkılaştırma ve metabolizmayı hızlandırma gibi avantajlar sağladığı için zayıflamayı kolaylaştırır.

Özellikle sırt, karın ve kalça kaslarını çalıştıran pilates, kalori yakmayı sağlar ve kas hacmini arttırır. Vücutta yağ birikmesini engelleyen pilates;

  • Vücudun şekillenmesini sağlar. Kalçanın daha şekilli olmasını sağlarken aynı zamanda karın bölgesini sıkılaştırır.
  • Hamilelik sonrasında ise vücudun kısa sürede toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlar.
  • Haftanın 4 – 5 günü yapıldığı taktirde hızlı bir şekilde hem vücudun şekillenmesini sağlar hem de hızlı kilo verdirir.

Pilates İle Kaç Kalori Yakılır?

Pilates egzersizleri başlangıç, orta ve ileri düzey olarak 3’e ayrılır. Her düzeyde farklı zorlukta hareketler yapılır. Başlangıç seviyesinde olanlar için 1 saatte 60 kilo olan birinin 220 – 230 kalori yakması normaldir. 80 kilo biri 295, 90 kilo biri 330 ve 100 kilo biri yaklaşık 367 kalori yakabilir.

İleri düzey pilates çalışmalarında saatte 400 kaloriye kadar enerji harcamak mümkündür. Yaşınıza, kilonuza ve sağlık durumunuza göre pilates hareketleri belirlendiğinde daha hızlı kalori yakarsınız.

Kasları güçlendirmek için en iyi egzersizlerden biri olan pilates çalışmaları zayıflamak için kullanılıyorsa mutlaka iyi bir diyet programıyla desteklenmelidir elbette. Gün içinde alınan kalori hesaplanarak, kalori miktarından daha fazlası egzersizlerle yakılmalıdır. Pilatesin dışında ayrıca yürüyüş yapmak gibi basit egzersizlerle de daha fazla kalori yakılabilir.

Pilates sayesinde önce kaslarınızı esnetebilir, ardından sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Pilates egzersizleri tüm vücuttaki kasların çalışmasını sağladığı için rahatça kilo verebilirsiniz. Karın ve bel bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Unutmamanız gereken pilatesin kişiden kişiye farklı etki göstereceğidir. Kilo vermeyi desteklemek için beslenme düzeninize dikkat etmeniz de gerekir. Bol su içmeniz, kızartılmış besinlerden ve abur cuburdan uzak durmanız kilo vermeniz için elzemdir. Şeker ve tuz tüketiminizi de azaltarak kaslarınız ve sağlığınız için doğru bir karar vermiş olursunuz. İster evde isterseniz spor salonunda pilates yaparak kilo verebilirsiniz.

Derslerimiz ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.